GIMNAZJUM      w    ŚRODOWISKU

 


IV Piknik Rodzinny w Naszym Gimnazjum


11 czerwca 2017

Tradycyjnie już, po raz czwarty z rzędu, mieliśmy przyjemność gościć miejscową społeczność

 w trakcie IV Pikniku Rodzinnego, współorganizowanego przez

 Rodziców i Uczniów naszego Gimnazjum...  

 


450-lecie Tarnogrodu -  Biegi Plenerowe


9 czerwca 2017

 W ramach 450-leciaTarnogrodu, w piątek dziewiątego czerwca na osiedlu Błonie

współorganizowaliśmy imprezę sportową: "Tarnogrodzkie Biegi Plenerowe"

 skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży z przedszkoli oraz szkół z terenu Gminy.



Czytamy dzieciom Przedszkola Miejskiego


24 maja 2017

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego w dniu 24 maja 2017 ośmioro uczniów naszego gimnazjum "czytało" dzieciom Przedszkola Miejskiego w Tarnogrodzie Biblię Malucha.


  Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 


3 maja 2017

Tu nasze miejsce, to nasz kraj …….  

 

Polonez w wykonaniu naszych uczniów 

 


Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa


2 kwietnia 2017

 W atmosferę Świąt Wielkiej Nocy wprowadzili nas uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, którzy wystawili na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Misterium Męki Pańskiej ...

 


"Nie dajmy zginąć poległym!"


5 marca 2017

Niedzielnym popołudniem na deskach Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury młodzież z naszego gimnazjum zaprezentowała  montaż słowno – muzyczny przygotowany ku czci pamięci "Żołnierzy Niezłomnych".

 


42 Międzywojewódzki Sejmik w Tarnogrodzie


3 lutego 2017

Nasi uczniowie kolejny już raz wystąpili na sejmiku tarnogrodzkim,

 tym razem prezentując Jasełka -  "Cud Świętej Nocy"


"Złote Gody"


23 października 2016

W Niedzielę 23 października siedemnaście par świętowało "Złote Gody". Jubileusz 50-lecie pożycia małżeńskiego zorganizowali Urząd Stanu Cywilnego w Tarnogrodzie oraz Burmistrz Tarnogrodu.


100 lat OSP w Tarnogrodzie


2 października 2016

W niedzielę drugiego października tarnogrodzcy strażacy  świętowali 100-lecie powołania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnogrodzie. Na uroczystości pojawiło się wielu znamienitych gości z terenu całej gminy, powiatu i województwa. Wyróżniający się strażacy zostali nagrodzeni odznaczeniami. Były przemówienia, podsumowania i nawiązania do długiej historii strażackiej społeczności. Jubileusz został upamiętniony uroczystym poświęceniem i przekazaniem nowego sztandaru dla jednostki. Na uroczystości obecni byli harcerze oraz uczniowie naszego gimnazjum, którzy pod opieką pani Wandy Fusiarz, Andrzeja Kusiaka, Małgorzaty Zając oraz rodzica pana Grzegorza Szteinmillera przygotowali cześć artystyczną do tego szczególnego wydarzenia. Gościnnie wystąpili też uczniowie szkoły podstawowej.


Narodowe czytanie "Quo vadis"


3 września 2016

Narodowe czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wszędzie przebiegało pięknie jednak w Tarnogrodzie było najpiękniej.  Na Rynku zgromadzili się ludzie z różnych miejscowości oraz grup społecznych, mieszkańcy Tarnogrodu, Różańca, Luchowa, Woli Różanieckiej, Księżpola, Borek, Bukowiny, Płus, Korchowa, Majdanu Sieniawskiego.



DŻANET – www.ja-net

21 kwietnia 2016 r.

"Ryzykanci" z  Publicznego Gimnazjum  w Tarnogrodzie zaprezentowali się podczas Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Grupa wróciła na deski ze spektaklem w charakterze Teatru Forum, który będzie pokazywany małym grupom widzów, ci zaś poprzez interwencję będą mogli współtworzyć przedstawienie. Podczas konkursu zaprezentowali tylko część warsztatów - tradycyjny spektakl.

Spektakl „Dżanet” został nominowany do Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie.

W spektaklu wystąpili: Zuzanna Szymanik, Agata Ozimek, Martyna Śmieciuch, Natalia Lipka, Dominika Bulicz, Michał Malinowski i Arek Krzeszowiec.
Reżyseria: Wioletta Książek 
    [GALERIA]


Misterium Męki Pańskiej "Uroczysty wjazd do Jerozolimy"          13 marca  2016


 
W atmosferę Świąt Wielkiej Nocy wprowadzili nas uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, którzy 13 marca 2016r. wystawili na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Misterium Męki Pańskiej pt. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”.

    W sześciu scenach pokazali ostatnie godziny życia Jezusa oraz triumf Jego Zmartwychwstania, szczególnie nad Jeziorem Galilejskim, gdzie podczas połowu ryb Jezus spotyka Piotra i pyta go trzykrotnie o miłość, po czym przekazuje mu władzę kluczy.

W roli głównej wystąpił ksiądz Grzegorz Szlązak, a całość przygotowała siostra Jadwiga Anna Tabor przy współpracy z panią Jolantą Grelak oraz panią Magdaleną Obszańską i panem Andrzejem Kusiakiem. W przedsięwzięciu wzięło udział 46 uczniów, którzy wcielili się w role Apostołów, żołnierzy, ludzi z tłumu żyjących ponad dwa tysiące lat temu.

Pełną wzruszenia była scena, gdy Jezus stanął przed Piłatem oskarżany przez tłum i dostojników żydowskich oraz arcykapłanów, a ostatecznie rzymscy żołnierze powiedli Go na Golgotę.

Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyszły na drogę krzyżową naprzeciw Skazańca dźwigającego krzyż. Nadto Szymon Cyrenejczyk, wprawdzie przymuszony, ale wspierał w dźwiganiu krzyża nieznanego mu Jezusa z Nazaretu.

Kulminacyjnym momentem była scena, kiedy Zmartwychwstały Jezus, pełen potęgi i blasku, w otoczeniu Apostołów, swojej Matki i kobiet, które usługiwały podczas Jego misji, ukazał się jako Zwycięzca zła i śmierci oraz pełen dostojeństwa ogłosił „Pokój Wam, Odwagi, nie bójcie się, Ja Jestem.” To zapewnienie Jezusa jest jednocześnie wprowadzeniem młodzieży do bezpośredniego przygotowania na wyjazd do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016.

Niech Chrystus Zmartwychwstały, pełen Miłosierdzia napełni nasze serca nadzieją na nadchodzące dni zmagania się z codziennością życia.

[zdjęcia]

/s. Jadwiga Anna Tabor, Jolanta Grelak/


Chrystus, Chrystus nam się narodził”na 41 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych     6 lutego 2016


 

Jasełka przygotowała młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodziwe należąca do zespołu Pasjonaci. Zespół powstał 2012 roku. Początki angażowania chętnych członków zespołu rozpoczęły się już w miesiącu wrześniu. Członkowie zespołu zmieniają się średni co trzy lata. Opiekunem Zespołu jest s. Jadwiga Anna Tabor przy stałej współpracy z panem Andrzejem Kusiakiem i koleżankami z Grona Pedagogicznego.

 czytaj całość


Jasełka w Tarnogrodzkim Domu Kultury     10 stycznia 2016


10 stycznia 2016 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie przedstawili na scenie TOK Jasełka pt. „Chrystus, Chrystus nam się narodził”. Sceny z Betlejemskiego Żłóbka odegrała młodzież pod opieką: s. Jadwigi Anny Tabor oraz pani Jolanty Grelak. Oprawę muzyczną przygotował - pan Andrzej Kusiak.

Trwające blisko godzinę Misterium Bożonarodzeniowe dostarczyło wielu emocji i wzruszeń, które były spotęgowane odpowiednim tłem muzycznym. Za sprawą scenografii i przepięknych strojów aktorów widzowie przenieśli się do Ziemi Świętej sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Zaprezentowane wydarzenia rozgrywały się w grocie betlejemskiej, w pałacu Heroda, a także w zwykłej ludowej chacie.

Nadto wystawione Jasełka były przypomnieniem, że "Przede wszystkim do tego wzywa nas Boże Narodzenie: aby oddać chwałę Bogu, bo jest dobry, wierny i miłosierny. W tym dniu życzę wszystkim, aby rozpoznali prawdziwe oblicze Boga, Ojca, który dał nam Jezusa. Życzę wszystkim, by odczuli, że Bóg jest blisko, by przebywali w Jego obecności, aby Go miłowali, aby oddawali Mu pokłon". /Papież Franciszek na Boże Narodzenie;Watykan, 24-25 grudnia 2013/

[GALERIA]

przygotowała s. Jadwiga Anna Tabor


Na przekór, kłamstwu na przekór złu ...     13 grudnia 2015



Tarnogród pamięta i aktywnie uczestniczy już  od wielu lat w organizacji uroczystości upamiętniających wydarzenia grudniowe z 1981 roku. Potrzeba przekazywania współczesnemu pokoleniu wartości patriotycznych i wychowania w poszanowaniu historii własnego narodu leży u podstaw decyzji przygotowywania przez młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie oprawy artystycznej tych uroczystości. W tym roku uczniowie pod kierunkiem Pani Wandy Fusiarz, Bogusławy Lis oraz Katarzyny Skubisz i przy współudziale Pani Joanny Bartosz i Panów Piotra Koziary, Andrzeja Kusiaka i Grzegorza Szteinmillera wystąpili  z montażem słowno – muzycznym zatytułowanym: Na przekór kłamstwu, na przekór złu”. Występ młodzieży miał bardzo podniosły charakter...

czytaj całość

 





Karta z dziejów Tarnogrodu     26 listopada 2015



 

Tarnogród to miasteczko położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, w powiecie biłgorajskim i województwie lubelskim. Leży na ważnym szlaku komunikacyjnym z Lublina do Przemyśla. Może poszczycić się bogatą, ciekawą historią.

 Aby ją przybliżyć mieszkańcom, a szczególnie młodemu pokoleniu, nauczyciele oraz uczniowie wystąpili w programie artystycznym „Karta z dziejów Tarnogrodu” dnia 26 listopada 2015 roku na scenie TOK-u z okazji 300 rocznicy zawiązania konfederacji tarnogrodzkiej.

 Narratorzy - pani Danuta Wancisiewicz – emerytowana nauczycielka szkoły podstawowej oraz pan Piotr Koziara nauczyciel gimnazjum przedstawili wydarzenia z dziejów naszego miasta...  

czytaj całość




Obchody 123 Rocznicy Odzyskania Niepodległości     11 listopada 2015


 Narodowe Święto Niepodległości
– polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem  I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

 

97 rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy - my - czyli Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie - akademią środowiskową wystawioną na scenie TOK. Zdawać by się mogło, że wszystkie pomysły na ukazanie tego faktu historycznego już wykorzystano, ale okazało się, że można to zrobić w sposób świeży i ciekawy. Bo co widzieliśmy i słyszeliśmy? Przygaszone światła, „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina, ukazują się zaborcy w strojach sędziowskich. Wnoszą tablice z datami kolejnych rozbiorów. Wprowadzają Polskę, wiążą łańcuchami, zdejmują złotą koronę, a nakładają cierniową. Polonez Michała Ogińskiego „Pożegnanie z Ojczyzną”. Smutne słowa komentatora. Piosenka z powstania listopadowego. Znowu preludium i emigracja. Werble, odgłosy walki, przejście przez scenę poranionych żołnierzy – to powstanie styczniowe. Kolejna klęska. Anioł odprowadza poległego – wierzymy w to, że walka w obronie kraju jest świętą powinnością. Tułaczka, dla której ilustracją stała się piosenka Jana Pietrzaka „Żeby Polska”. Werble – potem wyśpiewane pożegnanie z dziewczętami odchodzących na front żołnierzy. Smutek kobiet, tęskna piosenka i opowieść weterana „wprowadzająca” postać Józefa Piłsudskiego. Słychać odgłosy marszu, pojawiają się i odchodzą uzbrojeni chłopcy, stroje różne, wiadomo, z różnych zaborów – „Maszerują strzelcy”. Później przy obozowym ognisku śpiew zjednoczonych tułaczy – „Rozprószeni po wszem świecie”. Słychać odgłosy nadciągającej konnicy – „Przybyli ułani”, mazur do piosenki „Hej, hej, ułani”. Do roztańczonych dociera sygnał trąbki, werble. Formują szyk i odmaszerowują, śpiewając pieśń legionistów. Wreszcie marsz triumfalny z opery „Aida”, uwolnienie Polski z kajdan, założenie jej złotej korony, wręczenie kwiatów i wprowadzenie na honorowe miejsce. W finale piosenka „Radosna niepodległość” – średniowieczna melodia połączona ze współczesną i przejaw radości - rozdanie przez uczennicę – Polskę kwiatów siedzącym na widowni.

Scenariusz widowiska  przygotowały panie Bogusława Lis i Wanda Fusiarz. O oprawę muzyczną zadbał pan Andrzej Kusiak. Niezbędne utwory muzyki poważnej  i odgłosy nagrał pan Piotr Koziara, a brawurowo wykonanym mazurem zajęła się pani Małgorzata Zając. Całość zagrali, wyśpiewali i wytańczyli uczniowie naszego gimnazjum.  [zdjęcia]

Bogusława Lis

Wanda Fusiarz

Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2014/2015




Misterium Męki Pańskiej pt. "Wyrok"     29 marca 2015



W atmosferę Świąt Wielkiej Nocy wprowadzili nas uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, którzy 22 i 29 marca 2015r. wystawili na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Misterium Męki Pańskiej pt. „Wyrok”.

W siedmiu scenach pokazali ostatnie godziny życia Jezusa oraz tryumf Jego Zmartwychwstania. W roli głównej wystąpił ksiądz Grzegorz Szlązak, a całość przygotowała Siostra Jadwiga Anna Tabor przy współpracy z Panią Jolantą Grelak i Panem Andrzejem Kusiakiem. W przedsięwzięciu wzięło udział 60 uczniów, którzy wcielili się w role Apostołów, żołnierzy, ludzi z tłumu żyjących ponad dwa tysiące lat temu.

Pełną wzruszenia jest scena, gdy Jezus stanął przed Piłatem oskarżany przez tłum i dostojników żydowskich, a ostatecznie rzymscy żołnierze powiedli Go na Golgotę.

Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyszły na drogę krzyżową naprzeciw Skazańca dźwigającego krzyż. Nadto Szymon Cyrenejczyk, wprawdzie przymuszony, ale wspierał w dźwiganiu krzyża nieznanego mu Jezusa z Nazaretu.

 [GALERIA]

Kulminacyjnym momentem jest scena, gdzie Zmartwychwstały Jezus, pełen potęgi i blasku, w otoczeniu Aniołów ukazuje się jako Zwycięzca zła i śmierci oraz pełen dostojeństwa ogłasza „Pokój Wam, Odwagi, nie bójcie się, Ja Jestem.”

Dzieląc się radością płynącą z tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa składamy serdeczne życzenia Wielkanocne. Życzymy by Chrystus, Baranek Paschalny był źródłem radości i pokoju, niech opromienia nasze życie blaskiem swej prawdy i nam błogosławi.

/s. Jadwiga Anna Tabor i pani Jolanta Grelak/


"Poczytaj mi przyjacielu"     10 marca 2015



W naszym gimnazjum po raz kolejny ruszy projekt CEO, którego celem jest propagowanie czytania wśród najmłodszych. Koordynatorem projektu jest pani Magdalena Futoma, zaś uczniowie którzy go realizują to: Natalia, Kornelia, Aneta, Zuzia, Marta, Adam, Damian, Kamil. Tego roku cykliczne spotkania dla najmłodszych, czyli przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Tarnogrodzie, odbywają się co środę o godzinie 14:00. Uczniowie czytają dla dwóch grup  cztero i pięciolatków bajki, które uczą czym jest przyjaźń, koleżeństwo, tolerancja, dobro, poczucie własnej wartości i jak można przezwyciężać własne lęki i słabości.

Pierwsze spotkanie z maluchami odbyło się październiku i przebiegało w następujący sposób: na początku przywitanie i wzajemna prezentacja, potem wygodne usadowienie się i zasłuchanie w czytanej bajce. Ta akurat była o Kotku Cyrylu, który z jakiegoś powodu nie chciał iść do szkoły...

czytaj całość





Wielkanocne pisanki     04-05 marca 2015



Już po raz jedenasty uczniowie naszej szkoły,  wzięli udział w Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek, odbywających się w TDK w Tarnogrodzie w dniach 4 – 5 marca. Tego roku duża grupa gimnazjalistów wykonywała pisanki metodą batikową, zaś niewtajemniczeni - pisanie woskiem.  Uczyła ich pani Katarzyna Zygmunt, która pisanki tą metodą wykonuje już blisko 30 lat. Inna grupa młodzieży wykonywała pisanki metodą akrylową, czyli malowanie wydmuszek farbami akrylowymi. Te warsztaty prowadziła pani Danuta Płoucha.  Część uczniów nauczyła się robić kwiaty z krepiny pod kierunkiem pani Doroty Pokarowskiej. Młodzież miała okazję nauczyć się jakimi metodami dawniej wykonywano pisanki. Uczniom pisanki i kwiaty wyszły świetne mimo tego, że metody ich wykonania były niełatwe.  

[GALERIA]

Magdalena Futoma




Występ "Pasjonatów" na 40 Międzywojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Teatralnych    

30 stycznia 2015



  30 stycznia 2015 roku o godz. 21 na deskach sceny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zespół „Pasjonaci” z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wystawił jasełka pt. „Wesołą nowinę bracia słuchajcie” w reżyserii s. Jadwigi  Anny Tabor i pani Wandy Fusiarz.

            Bogata w rekwizyty sceneria i pomysłowe stroje uatrakcyjniły nasz spektakl, w którym wystąpiło 47 uczniów. Mama jednej z uczennic, pani Urszula Szymanik,  uszyła stroje, w które ubrała 25 aniołów. Wystąpiliśmy w okresie kolędowania, więc  już po bisach - na prośbę osoby z widowni -  widzowie i my na scenie zaśpiewaliśmy „Dzisiaj w Betlejem”- bo Tarnogród, to takie nasze Betlejem, jak powiedział pan Andrzej Kusiak, który przygotował oprawę muzyczną naszych jasełek...

czytaj całość




II Regionalny Przegląd Jasełek     21 stycznia 2015



W auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącgo im. Papieża Jana Pawła II, dnia 21 stycznia 2015 r.  odbył się II Regionalny Przegląd Jasełek pod hasłem "Pokłońmy się Dzieciątku".

Swoje jasełkowe spektakle zaprezentowała młodzież z pięciu gimnazjów, tj. uczniowie Gimnazjum w Tarnogrodzie, Gimnazjum w Dąbrowicy, Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie, Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju i Gimnazjum Powiatowego w Biłgoraju.

 [GALERIA]

Czteroosobowe jury, w składzie, Dorota Mach - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Celina Skromak - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju oraz nauczyciele Jan Lisiecki i Ewa Byra po obejrzeniu jasełkowych spektakli zdecydowało o przyznaniu II miejsca artystom z   Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie przygotowanych przez s.Jadwigę Annę Tabor, panią Wandę Fusiarz oraz pana Andrzeja Kusiaka. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nasi aktorzy wystąpili w bogatych strojach, a swoimi umiejętnościami służyła nam pani Szymanik Urszula (mama jednej z naszych uczennic) szyjąc jednakowe stroje dla aniołów.

Przyznano także nagrody indywidualne dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Jury tym  tytułem wyróżniło naszego ucznia: Kamila Wróbla z kl. IIIc  Poza pamiątkowymi statuetkami i dyplomami każda z grup aktorskich otrzymała  słodycze.

/s. Jadwiga Anna Tabor/
 



"Wesołą nowinę bracia słuchajcie" na scenie TOK     04 stycznia 2015



Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas strojenia choinki, śpiewania kolęd, ale to także czas na inscenizacje jasełek bożonarodzeniowych. Radość tworzenia scenariusza wzmocniona została radością pracy na scenie. To niezapomniane chwile, za które wdzięczni jesteśmy naszym młodym artystom - aktorom. Tak więc 04.01. 2015 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie przedstawili jasełka pt. „Wesołą nowinę bracia słuchajcie” na scenie TOK. Młodzież odegrała sceny z Betlejemskiego Żłóbka pod opieką: s. Jadwigi Anny Tabor oraz pani Wandy Fusiarz . Oprawę muzyczną przygotował  pan Andrzej Kusiak...   

czytaj całość



33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce    13 grudnia 2014


 

 Uroczyste obchody wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyły się w Tarnogrodzie 14 grudnia 2014r. W kościele parafialnym Msza Święta została odprawiona przez ks. Jerzego Tworka. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych  z posłanką Genowefą Tokarską, starostą Marianem Tokarskim i burmistrzem Eugeniuszem Stróżem na czele, przedstawiciele związku zawodowego NSZZ  „Solidarność”, górnicy z kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” i KWK „Wujek” oraz rodzina górnika Józefa Krzysztofa Gizy, który zginął podczas pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981r. Obecni byli też senatorowie, radni sejmiku wojewódzkiego, powiatu, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin...

czytaj całość

 

Skrócona transmisja z Mszy Świętej i wizyty na cmentarzu, przy grobie śp. Krzysztofa Gizy.



Relacja z akademii środowiskowej.






Światowy Dzień Walki z Cukrzycą    13 listopada 2014


 

W Tarnogrodzie 13 listopada br. odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Obchody zorganizowało Koło  Diabetyków z Tarnogrodu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą sprawowaną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Mszę odprawił ks. Dziekan Jerzy Tworek oraz proboszcz z Różańca ks. Józef Godzisz...

W dalszej części ze spektaklem wystąpiła młodzież z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie. Występ młodzież przygotowała pod kierownictwem Magdaleny Koncewicz-Obszańskiej i Magdaleny Futoma.  Młodzież przedstawiła najważniejsze fakty związane z tą chorobą... czytaj całość


Nasi uczniowie czytają przedszkolakom!     22 października 2014


W naszym gimnazjum po raz kolejny ruszy projekt CEO, którego celem jest propagowanie czytania wśród najmłodszych. Koordynatorem projektu jest pani Magdalena Futoma, zaś uczniowie, którzy go realizują to: Natalia Kuc, Kornelia Wojtków, Aneta Buńko, Patrycja Myszkowiak, Adam Bil, Damian Karpik, Kamil Sikora. Tego roku cykliczne spotkania dla najmłodszych, czyli przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Tarnogrodzie, odbywać się będą co środę o godzinie 14:00. Uczniowie czytają dla dwóch grup  cztero i pięciolatków bajki, które uczą czym jest przyjaźń, koleżeństwo, tolerancja, dobro, poczucie własnej wartości i jak można przezwyciężać własne lęki i słabości... czytaj całość



Konkurs "Zło dobrem zwyciężaj" - ks. Jerzy Popiełuszko - sługa prawdy i wolności - wręczenie nagród w Lublinie    

16 października 2014


  

16 października br. w  siedzibie Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu „ Zło dobrem zwyciężaj” – ks. Jerzy Popiełuszko – sługa prawdy i wolności.  

            5 uczniów (dziś już absolwentów) Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, otrzymało nagrody i wyróżnienia za konkursowe prace literackie,  napisane pod kierunkiem nauczycielki historii Pani mgr Wandy Fusiarz. Byli to następujący uczniowie ... czytaj całość
 
[GALERIA]


By uczcić pamięć księdza Jerzego Popiełuszki...     październik 2014


  

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas drugich Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie realizowali projekt edukacyjny na wybrany przez siebie temat. Grupa projektowa w składzie: Karolina Bartosz, Dominika Buniowska, Albert Gurdziel, Magdalena Hadacz, Karolina Niedzielska, Marcela Seremak i Agnieszka Zarosa realizowała projekt pt. „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – świadek prawdy”. Koordynatorem była nauczycielka historii, Wanda Fusiarz.

         Pierwsze spotkanie odbyło się w drugiej połowie października; w zespole omówione zostały sprawy organizacyjne. Wytyczyliśmy sobie główne cele projektu: poznanie  życia i działalności ks. Jerzego Popiełuszki, rozwijanie umiejętności w zakresie wyszukiwania, selekcjonowania i porządkowania informacji, interpretowania źródeł historycznych, doboru materiału historycznego; dbanie o estetykę prac oraz ćwiczenia autoprezentacji. Określiliśmy zadania oraz wyznaczyliśmy osoby odpowiedzialne za ich wykonanie...  

czytaj całość

Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2013/2014



Misterium o Męce Pańskiej "Miłość nie jest kochana"     06 kwietnia 2014


Premiera Misterium o Męce Pańskiej pt. „Miłość nie jest kochana” odbyła się w niedzielę 06 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 dla wszystkich mieszkańców Tarnogrodu i okolic. Misterium przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum pod kierunkiem s. Jadwigi Anny Tabor i pani Wandy Fusiarz oraz pani Bogusławy Lis. Prezentację przygotował pan Piotr Koziara, a oprawę muzyczną - pan Andrzej Kusiak...  

czytaj  całość



"Pif - Paf! Jesteś trup!"- spektakl teatralny w wykonaniu naszej młodzieży     17 marca 2014


W marcu RYZYKANCI Grupa Teatralna Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wzięła udział w Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Tym razem przygotowała przedstawienie „Pif-Paf! Jesteś trup!”, którego inspiracją był film pod tym samym tytułem. Na pomysł wystawienia sztuki wpadł uczeń, Maciej Pukarowski, a  reżyserowania podjęła się pani Wioletta Książek. czytaj całość





"U żłóbka Bożej Dzieciny"     12 stycznia 2014



 

12 stycznia 2014 młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wystawiła Misterium o Narodzeniu Chrystusa Króla na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Sceny z Betlejemskiego Żłóbka odegrało 39 młodych aktorów pod opieką: s. Jadwigi Anny Tabor oraz pani Wandy Fusiarz i pani Bogusławy Lis. Oprawę muzyczną przygotował - pan Andrzej Kusiak, a przy strojach młodzieży swą pomocą służyła pani Monika Olejnicka. Natomiast galerię zdjęć przygotował pan Piotr Koziara. Misterium przypomniało wszystkim, że radość panuje na Ziemi i Niebie ...

czytaj całość




 Uczniowie tarnogrodzkiego gimnazjum "z kolędą" w ośrodku opiekuńczo-leczniczym w Tarnogrodzie    

20 grudnia 2013



 Zapraszamy do obejrzenia filmiku :)




"O lepsze jutro walczyli"  -  obchody 32 rocznicy  wprowadzenia stanu wojennego  w Polsce     15 grudnia 2013



 
Na tę uroczystość przybyli: starosta powiatu Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu  Mirosław Późniak, członkowie Zarządu Powiatu, posłanka Genowefa Tokarska, wójtowie gmin z terenu powiatu biłgorajskiego, przedstawiciele związku zawodowego NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Zarządu Regionu Marianem Królem, górnicy z kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka i KWK „Wujek”.    Goście wraz z burmistrzem Eugeniuszem Stróżem i mieszkańcami Tarnogrodu wzięli udział w uroczystej Mszy św., a po niej przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pochowany został Józef Krzysztof Giza – jeden z dziewięciu górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”...  

czytaj całość





"Poczytaj mi przyjacielu"     09 października 2013


W naszym gimnazjum ruszył  projekt pt. „Poczytaj mi przyjacielu”, mający na celu rozpowszechnianie czytania innym. W jego ramach odwiedziliśmy chorych w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Tarnogrodzie i czytaliśmy  im książkę pt. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Spotkanie z chorymi odbyło się w dwóch salach... czytaj całość

 

Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2012/2013

 


"Czerwony Kapturek" dla najmłodszych     27 czerwca 2013



Młodzież z grupy teatralnej RYZYKANCI przygotowała miłą niespodziankę na zakończenie roku szkolnego dla milusińskich przedszkolaków. Aktorzy amatorzy przedstawili „Czerwonego Kapturka”. Dzieciaki z zapartym tchem śledziły losy Kapturka (Anna Misztal), który wysłany przez mamę (Klaudia Szostak), biegł do chorej babci (Alicja Jabłońska). Po drodze jednak spotkał złego wilka (Kamil Wróbel), który dowiedziawszy się od Czerwonego Kapturka, gdzie mieszka babcia, natychmiast poleciał ją zjeść, ale „brzuch miał pusty po takiej potrawie”, więc postanowił „poprawić sobie Czerwonym Kapturkiem”... czytaj całość


ZŁOTE GODY   9 maja 2013


Wspomnień czar… 9 maja 2013 roku po raz kolejny szczególnie uroczyście obchodzono w rodzinach i miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego czyli Złote Gody. Nie tylko dzieci, wnuki i prawnuki pamiętały o jubileuszu par małżeńskich. Nasza młodzież wraz z opiekunkami miała przyjemność świętować wraz z drogimi Jubilatami. Uroczystość to uczczenie tego, co ich łączy. Od momentu kiedy powiedzieli światu, że chcą być razem, stali się jednym. Wspierali się nawzajem. Od tamtej chwili przez pół wieku wspólnie stawiali czoła życiu. Młodzi poezją, scenkami i piosenką uczcili to piękne święto. Program artystyczny przygotowany został przez grupę teatralną RYZYKANCI z gimnazjum pod kierunkiem pań: Wioletty Książek i Moniki Komosy. Młodzież zaprezentowała wiersze i piosenki, które wywołały pozytywne emocje nie tylko u szanownych Jubilatów... czytaj całość





Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja    3 maja 2013



Patriotyzm nie jest łatwym zadaniem dla młodzieży żyjącej w dobie komórek i Internetu. Wydarzenia z przeszłości wydają się czymś tak odległym, że aż nierealnym i bardzo często niezrozumiałym. Jak wytłumaczyć znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdy znacznie ważniejsze wydają się wpisy na portalach społecznościowych, odwiedzanych każdego dnia przez wielu młodych ludzi.

A jednak w bardzo piękny i dojrzały sposób młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie pokazała... czytaj całość

 



Misterium Męki Pańskiej pt. "Sąd Piłata"     24 marca 2013



24 marca 2013 roku o godz. 18.00 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie pod kierunkiem s. Jadwigi Anny Tabor, pani Wandy Fusiarz i pana Andrzeja Kusiaka przedstawili w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury Misterium Męki Pańskiej pt. Sąd Piłata. Misterium Męki Pańskiej w dziesięciu odsłonach przypomniało wydarzenia, które rozegrały się między Ostatnią Wieczerzą, a porankiem Zmartwychwstania... czytaj całość

 





Malowane i drapane     07 - 08 marca 2013


 




 

Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność  wziąć udział w IX Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek, organizowanych przez Tarnogrodzki Dom Kultury, w dniach 7 i 8 marca. Pod opieką pani Magdaleny Futomy uczniowie z klas I a, b i c, II b i III a, w czwartek, i w piątek  wybrali się do Domu Kultury, aby nauczyć się jak wykonać pisanki różnymi technikami. W czwartek, pod kierunkiem pani Katarzyny Zygmunt, zapoznali się z techniką batikową czyli „pisania” woskiem. Mimo że uczniowie robili to po raz pierwszy, efekt ich pracy był fantastyczny. Każdy z grupy zrobił po jednej pisance, a co niektórzy nawet po dwie. Był to naprawdę nie lada wyczyn. Natomiast w piątek jedni pod kierunkiem pani Janiny Pelc i pani Teresy Runo, „drapali” pofarbowane pisanki i wydrapali na nich wiosenne kwiaty, bazie i kłosy.  Ciężka praca się opłaciła, ponieważ pisanki wyszły cudownie. Ostatnia grupa uczyła się pod kierunkiem pani Danuty Płoucha malowania pisanek farbami akrylowymi. No i wyszły malowane pisanki w kwiatki, listki i bazie, cudne oczywiście.

Magdalena Futoma
 [GALERIA]



„W 150 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO”    22 stycznia 2013


22 stycznia 2013r. minęła 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biłgoraju,  Akademia Myśli Chrześcijańskiej, Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju i Koło Radia Maryja ogłosiło powiatowy konkurs historyczno-plastyczny „W 150 ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO”pod patronatem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Mariana Rojka oraz Starosty Biłgorajskiego Mariana Tokarskiego.

Na konkurs wpłynęły 33 prace plakatowe i 26 prezentacji multimedialnych wykonanych przez 67 uczniów z 10 gimnazjów.

Uczniowie naszej szkoły również wzięli  udział  w  tym konkursie i odnieśli sukcesy.....    czytaj całość

[wystawa prac]




"A  Słowo Ciałem się stało"     13 stycznia 2013


13 stycznia 2013 roku w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury o godz.16.15 przedstawiono Misterium Bożonarodzeniowe pt. „A Słowo Ciałem się stało”. Sceny z Betlejemskiego Żłóbka odegrali uczniowie pod opieką s. Jadwigi Tabor i pani Wandy Fusiarz; oprawa muzyczna - pan Andrzej Kusiak, dekoracja - pani Magdalena Futoma. Misterium trwało 80 min, a wzięło w nim udział 50 uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

Misterium przypomniało wszystkim ... czytaj całość


Konkurs "Bezpiecznie na wsi"     18 grudnia  2012



 

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, KRUS, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury i Burmistrza Tarnogrodu  pod tytułem „Bezpiecznie na wsi”. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie bardzo ciekawych nagród, nastąpiło w dniu 18 grudnia, w Domu Kultury w Tarnogrodzie. Zadowoleni uczniowie po powrocie do szkoły zadeklarowali chęć brania udziału w taaaaakich KONKURSACH. A zwycięzcami w kategorii gimnazja zostali... czytaj całość



Światowy Dzień Walki z Cukrzycą     15 listopada 2012


Jak ważne jest zdrowie, wiemy wszyscy. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie działająca w grupie teatralnej RYZYKANCI przygotowała program profilaktyczny Nic nad zdrowie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzony był 15 listopada 2012 roku w TOK-u. Uczniowie zaprezentowali krótki program promujący zdrowie i doradzali, co robić, by żyć pełnią życia. Na część artystyczną złożyły się wiersze i piosenki. Punktem kulminacyjnym programu ...czytaj całość 



94 rocznica odzyskania niepodległości     11 listopada 2012


Aby uczcić 94 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 2012 na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury wystąpiła młodzież z naszego Gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali akademię poświęconą  .

      Oto fragment montażu słowno – muzyczny przygotowanego wspólnie przez uczniów i nauczycieli.


Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2011/2012



Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja     03 maja 2012




 

 

„Tym co dawno przeminęli,

Hołd składają Ci, co przyszli”

Pod tym mottem obchodziliśmy 3 Maja - rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej 1791 r. i Święto Matki Bożej Królowej Polski.

Nasze majowe święto. Czy ten dzień ma jeszcze znaczenie dla dzisiejszych Polaków? ... czytaj całość

 



Warsztaty pisanek 2012     05 - 06 marca 2012


W tym roku uczniowie naszego gimnazjum brali udział w VIII już Warsztatach Tradycyjnych Metod Zdobienia Pisanek organizowanych przez Tarnogrodzki Dom Kultury. Warsztaty odbyły się 5 i 6 marca, oferując w swoim programie różnorodne techniki wykonania pisanek. W pierwszy dzień uczniowie udali się na technikę akrylową... czytaj całość



"Niepodległa, Niepokorna"    11 listopada 2011



W dniu 11 listopada 2011r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyła się akademia poświęcona  93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Uczniowie wraz z nauczycielami Publicznego Gimnazjum przygotowali montaż słowno – muzyczny, aby uczcić to piękne święto... czytaj całość



"Spotkanie z dzieckiem szczęścia Nr 31119"     16 września 2011



16 września 2011 roku o godz. 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie  odbyło się spotkanie z panem Jerzym Junoszą Kowalewskim jedynym żyjącym obecnie więźniem obozu Auschwitz, Gross – Rosen, Dachau, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Było to spotkanie niezwykłe... czytaj  całość


Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2010/2011



"Droga do Konstytucji"     3 maja 2011




3 maja 2011r. w 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie zaprezentowała spektakl „Droga do Konstytucji”.

Zebrani na widowni goście mieli okazję obejrzenia widowiska rozgrywającego się w dwóch planach czasowych: w XVIII i XXI wieku. Fabuła przedstawiała się w skrócie następująco: grupka młodzieży gimnazjalnej realizująca projekt edukacyjny udaje się do biblioteki, gdzie poszukuje potrzebnych materiałów na temat Konstytucji 3 maja... czytaj całość



Wycinanki i kraszanki wielkanocne    marzec 2011


Udział uczniów naszego gimnazjum w Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek organizowanych przez Dom Kultury, to już tradycja. Tego roku była to siódma edycja. Na warsztaty zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza grupa uczyła się jak wykonać lubelską wycinankę ludową  pod kierunkiem pani Anny Słabczyńskiej. Pani Ania nauczyła nas jak między innymi wyciąć bociana, pawie oko czy  postać. Uczestnicy pilnie słuchali i ...

czytaj całość 



Złote Gody 2010    26 października 2010


 

Tradycją już stało się, że nasze Gimnazjum dba o oprawę artystyczną jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego. Dzieje się tak na prośbę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Pani Teresy Papugi. 26 października bieżącego roku 16 par świętujących złote gody uczestniczyło w uroczystej Mszy Świętej, następnie w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury przez władze samorządowe zostało udekorowanych Medalami za Długoletnie pożycie małżeńskie nadawanymi przez Prezydenta RP...

czytaj całość




"Ze sznurka plecione"     21 września 2010


Splatanie to ciekawa zabawa, chyba każdy o tym wie. Sprawdziły to również uczennice, które wzięły udział w warsztatach tkackich zorganizowanych przez Tarnogrodzki Dom Kultury. Instruktorem była pani Iwona, która nauczyła nas takiego splatania sznurków, żeby coś interesującego z nich wyszło...

czytaj całość

 

Szkoła w środowisku w roku szkolnym 2009/2010



Montaż słowno - muzyczny "Prawda i pamięć!"     16 kwietnia 2010


Uczniowie naszego gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Ekonomicznych obejrzeli montaż poetycko – muzyczny o charakterze patriotycznym „Prawda i pamięć” poświęcony 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a przygotowany pod kierunkiem pań Wandy Fusiarz, Bogusławy Lis i Jolanty Grelak we współpracy z panem Andrzejem Kusiakiem wystawiony w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury...

czytaj całość

[GALERIA]                                         [WYSTAWA]                  



"Pisankowe szaleństwo!"     23 marca 2010


 W pogodny i ciepły dzień 23 marca grupa uczniów pod wodzą pani Magdaleny Futoma udała się do Tarnogrodzkiego Domu Kultury. Uczniowie uśmiechnięci, pełni zapału i przygotowani – z jajkami w dłoniach, przybyli na warsztaty tradycyjnych metod zdobienia pisanek. Pod kierunkiem pani Danuty Płoucha uczyli się jak wymalować farbą akrylową jajko aby wyszła pisanka. Dzięki ...

 

czytaj całość



 "Razem zmieniajmy cukrzycę"     19 listopada 2009


19 listopada 2009 uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Z tej okazji w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, którego organizatorem  było Koło Diabetyków w Tarnogrodzie ... czytaj całość



"To jest Polska"     11 listopada 2009


Na 91 rocznicę odzyskania niepodległości nasze gimnazjum przygotowało akademię środowiskową, z którą wystąpiła w Luchowie Górnym. Odbywały się tam gminne uroczystości połączone z wmurowaniem i poświęceniem tablicy upamiętniającej wysiedlenie mieszkańców Luchowa Górnego i Dolnego w 1943 roku. W uroczystościach uczestniczyły władze gminne oraz księża z parafii Luchów i Tarnogród, a także ks. bp Mariusz Leszczyński...

czytaj całość

 



 Złote  Gody    09 października 2009


        

Tradycyjnie, jak co roku, Urząd Stanu Cywilnego przygotował uroczystość Złotych Godów. Odbyła się ona 09 października br. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Jest to wyjątkowe święto, które obchodzi się po 50 latach wspólnego pożycia małżeńskiego. Te wspólne 50 lat to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego, to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie...

 

 czytaj całość

Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie ul. Kościelna 12,    23 - 420 Tarnogród,    tel.  84 689 71 59    gim_tarnogrod@pgwt.lbl.pl