RAZEM ZMIENIAJMY CUKRZYCĘ

19 listopada 2009 uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Z tej okazji w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, którego organizatorem  było Koło Diabetyków w Tarnogrodzie.  

 Na spotkanie przybyli przedstawiciele  władz samorządowych, lekarze (lek. med. Roman Cichocki, lek. med. Antonina Łobejko), którzy wygłosili wykłady, pielęgniarki, które wykonywały bezpłatne badania na poziom cukru i cholesterolu oraz osoby chore na cukrzycę. Zaczęto od wygłoszenia wkładów na temat cukrzycy oraz przemówienia Burmistrza Tarnogrodu. Następnie  młodzież z naszego gimnazjum zaprezentowała spektakl słowno - muzyczny pt. „Razem zmieniajmy cukrzycę” przygotowaną na tę okazję pod kierownictwem Pani Magdaleny Obszańskiej i Pani Małgorzaty Zając przy współpracy Pani Magdaleny Futomy.

Spotkanie uatrakcyjniały piosenki o głębokiej tematyce mówiącej o zdrowiu i życiu: „Czas nas uczy pogody” w wykonaniu Marty Wancisiewicz (kl. III b), „Ale jestem” w wykonaniu Katarzyny Hadacz (kl. III a), „Za każdy uśmiech twój” w wykonaniu Justyny Szkody (kl. II d).

Katarzyna Banach (kl. III d) i Łukasz Szeniak (kl. III a) zatańczyli dla zgromadzonych gości układ walca wiedeńskiego, który został specjalnie przygotowany na tę okazję.

Ponadto w spektaklu wzięli udział:

Patrycja Sarzyńska (kl. I d), Kamila Zawiślak ( kl. I c), Tomasz Obszański (kl. II a), Daniel Bryła (kl. II a), Aleksandra Skubisz ( kl. II d), Oktawia Stratyj (kl. III d).

  [naciśnij miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie]

Inspiracją do przygotowania scenariusza spektaklu była książka  Józefa Słoneckiego pt. „Zdrowie na własne życzenie”. Autor  jest twórcą teorii, o której mało się mówi, czasem się o niej słyszy, jednak jego zalecenia zawarte w książce okazują się zaskakująco skuteczne. Między innymi pisze o zdrowym odżywianiu, żywności ekologicznej i jak najmniej przetworzonej. Również o homeostazie w naszych organizmach, jeśli jest zachowana – nie chorujemy. Naszemu organizmowi musimy w żywności dostarczać – tego wszystkiego czego potrzebuje. Józef Słonecki w swojej publikacji pisze jak tego dokonać.

 

Z rozmów z gośćmi, którzy śledzili spektakl wynika, iż  przedstawione treści  bardzo ich zainteresowały.

 

 Celem degustacji, Pani Małgorzata Zając przygotowała dla zgromadzonych gości chleb orkiszowo – żytni na naturalnym zakwasie. Goście chętnie się częstowali oraz korzystali z przygotowanego przepisu w formie ulotki.

Magdalena Koncewicz - Obszańska i Małgorzata Zając