"Pasjonaci" na jubileuszowym sejmiku

Tarnogród to stolica polskiego teatru wiejskiego. Tutaj od kilkudziesięciu lat regularnie dwa razy do roku odbywają się Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej.

       W lutym ma miejsce sejmik regionalny i prezentują się na nim zespoły z czterech województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Równocześnie w czterech innych miejscach w Polsce odbywają się eliminacje do finału. Zespoły prezentujące najciekawsze spektakle zapraszane są do udziału w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się jesienią - również w Tarnogrodzie.

         Organizatorami Sejmiku są: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

       W tym roku Tarnogród świętował jubileuszowy, bo 40 Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.  

       W skład Rady Artystycznej weszli:

dr hab. Katarzyna Smyk - kulturoznawca

dr hab. Bożena Suchocka - reżyser

prof. Lech Śliwonik-teatrolog

dr hab. Edward Wojtaszek - reżyser

      Imprezę poprowadził pan Jan Zdziarski, zaś funkcję komisarza Sejmiku pełniła pani Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.

Gdy rozpoczynaliśmy pracę nad jasełkami, nawet przez myśl nam nie przeszło, że moglibyśmy wziąć udział w Sejmiku. Dopiero po napisaniu  i przeanalizowaniu scenariusza stwierdziliśmy, że zawiera on wiele elementów kultury ludowej, więc można by zaprezentować spektakl na Sejmiku – tym bardziej, że odbywa się on w naszym mieście.

            Pomysł ten przedstawiliśmy panu dyr. Januszowi Skubiszowi, który zaakceptował go i wspierał nas od samego początku w tym przedsięwzięciu. Dorobek teatralny mamy niemały: misterium o życiu Świętej Rodziny pt. „A Słowo Ciałem się stało”, misterium Męki Pańskiej pt. „Sąd Piłata”, misterium o narodzeniu Chrystusa Króla pt. „U żłóbka Bożej Dzieciny”, misterium o Męce Pańskiej pt. „Miłość nie jest  kochana”, jasełka pt. „Wesołą nowinę bracia słuchajcie”.

Nasz zespół teatralny, który przyjął nazwę „Pasjonaci”, odniósł też pewne sukcesy: w Regionalnym Przeglądzie Jasełek organizowanym przez Katolickie Liceum  Ogólnokształcące w Biłgoraju zdobył I miejsce w roku 2014 i  II miejsce w roku 2015.

W roku bieżącym podczas występu zauważyliśmy, że nasz spektakl zainteresował panią Alicję Jachiewicz, aktorkę i poprosiliśmy ją o pomoc jako konsultanta. Pani Alicja zgodziła się i przeprowadziła z grupą naszych młodych aktorów warsztaty artystyczne, które pozwoliły uczniom bardziej  wcielić się w role, które mieli zagrać.

           30 stycznia 2015 roku o godz. 21 na deskach sceny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zespół „Pasjonaci” z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wystawił jasełka pt. „Wesołą nowinę bracia słuchajcie” w reżyserii s. Jadwigi  Anny Tabor i pani Wandy Fusiarz.

            Bogata w rekwizyty sceneria i pomysłowe stroje uatrakcyjniły nasz spektakl, w którym wystąpiło 47 uczniów. Mama jednej z uczennic, pani Urszula Szymanik,  uszyła stroje, w które ubrała 25 aniołów. Wystąpiliśmy w okresie kolędowania, więc  już po bisach - na prośbę osoby z widowni -  widzowie i my na scenie zaśpiewaliśmy „Dzisiaj w Betlejem”- bo Tarnogród, to takie nasze Betlejem, jak powiedział pan Andrzej Kusiak, który przygotował oprawę muzyczną naszych jasełek.

        Po występie odbyły się zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną - omówienie spektakli. Ze względu na późną godzinę  tylko dwoje  uczniów – jako przedstawiciele naszych artystów uczestniczyło w tych warsztatach (Zuzanna Szymanik i Kamil Wróbel), a także my jako reżyserki i pani Alicja Jachiewicz - nasz konsultant.

        Profesor Lech Śliwonik powiedział, że cieszy się bardzo, iż  po   długiej przerwie  Tarnogród wreszcie  pojawił się na scenie. Jest to dla nas tym większy honor i zaszczyt, gdyż  „uratowaliśmy” dobre imię naszego miasta i podkreśliliśmy rangę naszej szkoły.

Jurorom podobał się m. in. liczny udział młodzieży w jasełkach, regionalny tarnogrodzki strój Matki Bożej i sposób oddania hołdu Dzieciątku w stajence (każdy spontanicznie chwalił Jezusa, grając na czym chciał).

       Warto zaznaczyć, że zaprezentowanie jasełek na scenie podczas Sejmiku służyło nie tylko zdobywaniu przez młodzież teatralnych doświadczeń i umiejętności, ale również promocji szkoły.

       Naszymi jasełkami radośnie i świątecznie zamknęliśmy pierwszy dzień tarnogrodzkiego sejmikowania, głosząc wszystkim „wesołą nowinę”.

 

                                                                    Wanda Fusiarz