ROK   szkolny   2015/2016 

Plener malarski nauczycieli i uczniów w Suścu      11-12 czerwca 2016

W dniach 11 i 12 czerwca nauczycielka Magdalena Futoma oraz uczennice klasy pierwszej Diana Kupczak i Klaudia Krasowska wzięły udział w plenerze malarskim, w miejscowości Susiec, gdzie  rozwijali swoje zdolności artystyczne oraz poznawali nowe techniki plastyczne. Tym razem wyzwaniem było stworzenie pracy malarskiej na folii kreślarskiej i wyczarowanie z pomalowanych farbami transparentnymi gazet ciekawej kompozycji. Efekty były ciekawe, inspirujące i twórcze. Był również czas na utrwalenie, na kartkach papieru ołówkiem bądź farbami, piękna przyrody roztoczańskiej. Pogoda pozwoliła nam na zrobienie mnóstwa zdjęć Szumów, które będą inspiracją do tworzenia nowych prac. Niewątpliwie był to czas spędzony bardzo twórczo i ciekawie.

[GALERIA]

Magdalena Futoma


Wycieczka do Zakopanego i na Słowację

W dniach 18 – 20 maja uczestniczyliśmy wraz z nauczycielami: panią J.Pudełko, B. Misztal oraz T.Okapiec w wycieczce do Zakopanego i Słowacji. W środę wczesnym rankiem wraz z panią pilot wyjechaliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki – Niedzicy. Płynęliśmy tam statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i zwiedzaliśmy ruiny zamku. Widoki były cudowne. W pierwszy dzień odwiedziliśmy jeszcze Krupówki. W czwartek pojechaliśmy na Słowację i tam w Górach Bielskich zwiedziliśmy jaskinię, która, myślę, że wywarła na nas ogromne wrażenie.

 

Po przyjeździe do Zakopanego, wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew. Następnie był AQUA PARK , gdzie można było pływać i podziwiać piękną panoramę Tatr.

Późnym popołudniem wróciliśmy do domu wycieczkowego, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Piątek – ostatni dzień wycieczki. Zwiedziliśmy Krupówki, a przy okazji kupiliśmy pamiątki. Następnie wjechaliśmy na Gubałówkę skąd podziwialiśmy piękne widoki. Z Gubałówki kolejką gondolową zjechaliśmy na Polanę Szymoszkową. W Poroninie zjedliśmy ostatni posiłek, jeszcze raz spojrzeliśmy na piękną panoramę Tatr i wróciliśmy do domu.

Pogoda, jak i widoki były cudowne. Mamy nadzieję, że za rok wycieczka będzie równie udana jak ta.

Agnieszka Spustek


Piękny finał, ale nie finisz działań               22-23 kwietnia 2016

Warsztaty antydyskryminacyjne, targi projektów, wycieczka śladami wielokulturowej Warszawy i ogromna radość oraz zaangażowanie– tak wyglądała Gala Finałowa projektu Liderzy i Liderki Tolerancji!

 

60 uczniów i uczennic razem z nauczycielami przyjechało do Warszawy na galę finałową programu Liderzy i Liderki Tolerancji. Była to pierwsza okazja, kiedy po wielu miesiącach pracy nasi uczestnicy, na co dzień rozrzuceni po całej Polsce, mogli wreszcie poznać się osobiście, zobaczyć projekty z innych szkół oraz pokazać swoje działania gościom i ekspertom. Gala odbyła się 22-23 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  

[czytaj całość]

Polecamy również obejrzenie filmu prezentującego naszą działalność


DŻANET – www.ja-net

21 kwietnia 2016 r.

"Ryzykanci" z  Publicznego Gimnazjum  w Tarnogrodzie zaprezentowali się podczas Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Grupa wróciła na deski ze spektaklem w charakterze Teatru Forum, który będzie pokazywany małym grupom widzów, ci zaś poprzez interwencję będą mogli współtworzyć przedstawienie. Podczas konkursu zaprezentowali tylko część warsztatów - tradycyjny spektakl.

Spektakl „Dżanet” został nominowany do Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie.

W spektaklu wystąpili: Zuzanna Szymanik, Agata Ozimek, Martyna Śmieciuch, Natalia Lipka, Dominika Bulicz, Michał Malinowski i Arek Krzeszowiec.
Reżyseria: Wioletta Książek     [GALERIA]


Z wizytą w Tarnogrodzie – Erasmus+

Wizyta zespołu projektowego miała miejsce w dniach 11-16 kwietnia 2016 r.

W poniedziałek o godz. 10.00 przyjechały delegacje z Grecji, Włoch, Litwy, Estonii, Rumunii. Na początku mogli obejrzeć wystawę – wspomnienie z pobytu na Litwie, przygotowaną przez panią Ewę Mróz. Następnie gości powiał burmistrz Eugeniusz Stróż i dyrektor szkoły Janusz Skubisz.

Dzień rozpoczął europejski mix przebojów. Szkolny zespół muzyczny pod okiem pani Moniki Komosy przygotował najpopularniejsze hity państw partnerskich. Uczestnicy bez problemu rozpoznali piosenki. czytaj całość

 

[GALERIA] 

 

 

Wręczenie certyfikatów otrzymania Stypendium Burmistrza Tarnogrodu
za wyniki  w nauce uczniom Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie
w dniu 07 kwietnia 2016 roku.



W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, Zastępca Burmistrza Tomasz Rogala, Dyrektor Szkoły Janusz Skubisz, zaproszeni Rodzice oraz nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie.

Do każdego działania człowiek potrzebuje motywacji. Zatem każdy uczeń musi sobie ciągle odpowiadać na pytanie: Dlaczego się uczę? Dlaczego chodzę do szkoły? Należy sobie przy tym uświadomić, że nauka dla ucznia jest tym, czym dla dorosłych praca zawodowa. Wymaga zatem odpowiedniej dojrzałości społecznej i sprawności intelektualnej.

Często zdarza się, by zmotywować ucznia do nauki stosuje się różnego rodzaju nagrody. Trzeba jednak bardzo uważać, by nagroda nie stała się celem samym w  sobie. Nagroda zatem powinna być potwierdzeniem znaczących i cennych osiągnięć ucznia i nie stanowić jedynie celu, do którego się uparcie dąży.

Uczeń musi wiedzieć, że zdobywanie nauki jest jego szansą na rozwój, oknem na świat, przygotowuje do umiejętności wykonywania zawodu w życiu dorosłym. Doświadczenie uczy, że oprócz nagradzania najbardziej skuteczną formą mobilizowania dzieci do nauki jest ścisła, dojrzała i rzetelna współpraca rodziców i nauczycieli, uwzględniająca możliwości dziecka i troskę o jego rozwój. Dlatego też dzisiejsze spotkanie odbywa się po zakończeniu I półrocza i ma przede wszystkim na celu nagrodzenie tych uczniów, którzy w tym czasie osiągnęli najwyższe wyniki w nauce:

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Średnia ocen

1.

Wojciech Łogin

1a

4,93

2.

Wojciech Majcher

1c

4,92

3.

Maciej Komosa

1c

4,85

4.

Rafał Sarzyński

3c

5,0

5.

Jakub Grasza

2c

4,93

6.

Gabriela Jachimowicz

2c

4,93

7.

Iwona Karczmarczyk

2c

4,93

8.

Natalia Kuc

3b

4,87

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ PT. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”         13 marca 2016

 

W atmosferę Świąt Wielkiej Nocy wprowadzili nas uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, którzy 13 marca 2016r. wystawili na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Misterium Męki Pańskiej pt. „Uroczysty wjazd do Jerozolimy”.

    W sześciu scenach pokazali ostatnie godziny życia Jezusa oraz triumf Jego Zmartwychwstania, szczególnie nad Jeziorem Galilejskim, gdzie podczas połowu ryb Jezus spotyka Piotra i pyta go trzykrotnie o miłość, po czym przekazuje mu władzę kluczy.

W roli głównej wystąpił ksiądz Grzegorz Szlązak, a całość przygotowała siostra Jadwiga Anna Tabor przy współpracy z panią Jolantą Grelak oraz panią Magdaleną Obszańską i panem Andrzejem Kusiakiem. W przedsięwzięciu wzięło udział 46 uczniów, którzy wcielili się w role Apostołów, żołnierzy, ludzi z tłumu żyjących ponad dwa tysiące lat temu.

Pełną wzruszenia była scena, gdy Jezus stanął przed Piłatem oskarżany przez tłum i dostojników żydowskich oraz arcykapłanów, a ostatecznie rzymscy żołnierze powiedli Go na Golgotę.

Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyszły na drogę krzyżową naprzeciw Skazańca dźwigającego krzyż. Nadto Szymon Cyrenejczyk, wprawdzie przymuszony, ale wspierał w dźwiganiu krzyża nieznanego mu Jezusa z Nazaretu.

Kulminacyjnym momentem była scena, kiedy Zmartwychwstały Jezus, pełen potęgi i blasku, w otoczeniu Apostołów, swojej Matki i kobiet, które usługiwały podczas Jego misji, ukazał się jako Zwycięzca zła i śmierci oraz pełen dostojeństwa ogłosił „Pokój Wam, Odwagi, nie bójcie się, Ja Jestem.” To zapewnienie Jezusa jest jednocześnie wprowadzeniem młodzieży do bezpośredniego przygotowania na wyjazd do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016.

Niech Chrystus Zmartwychwstały, pełen Miłosierdzia napełni nasze serca nadzieją na nadchodzące dni zmagania się z codziennością życia.

 [GALERIA]

/s. Jadwiga Anna Tabor, Jolanta Grelak/


WYRÓŻNIENIE DLA ANGELIKI GRASZA W „POGODNEJ NUTCE”            13 marca 2016 

 

W drugą sobotę marca w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Pogodna nutka”. Przesłuchania „na żywo” oceniało czteroosobowe jury, a wykonawcy walczyli o nominacje do ogólnopolskiej edycji festiwalu, która odbyła  się w niedzielę 13 marca br.

Do powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Pogodna nutka" o nagrodę im. Marka Sochackiego stanęło blisko 50 wykonawców. Konkurs organizowany jest już od osiemnastu lat, przez ten czas wyrobił sobie już markę i jest bardzo popularny wśród młodych wykonawców. Uroczystego otwarcia konkursowych przesłuchań dokonał Stefan Schmidt - dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury życzył wszystkim wykonawcom powodzenia i jak najlepszych występów, zaś jury trafnych ocen. Nasza uczennica Angelika Grasza wystąpiła z własnym utworem „Od dzisiaj chcę być”, sama też sobie akompaniowała na gitarze. Podkreślmy, że była jedną z nielicznych wykonawców, która odważyła się na wykonanie własnego utworu. Za swój występ dostała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

Magdalena Koncewicz-Obszańska


 

LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIĘCEJ …

W dniu 12 lutego 2016 r. w naszej szkole odbył się montaż słowno – muzyczny poświęcony problemom dzisiejszego świata. Treść montażu skierowana była przeciwko zjawiskom przemocy, patologii społecznej. Hasła promowały wśród młodzieży modę na życie bez agresji i umacniały asertywne postawy, propagowały życie bez uzależnień. W części artystycznej wysłuchaliśmy wiersze piosenki w wykonaniu uczniów klas: I b, II c i III c. Młodzież przygotowywali nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie – pani Joanna Pudełko, pani Teresa Okapiec  przy współpracy pana Andrzeja Kusiaka.

 [GALERIA]



„Chrystus, Chrystus nam się narodził”
  
na 41
Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych                 6 luty 2016

 

Jasełka przygotowała młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodziwe należąca do zespołu Pasjonaci.
Zespół powstał 2012 roku. Początki angażowania chętnych członków zespołu rozpoczęły się już w miesiącu wrześniu. Członkowie zespołu zmieniają się średni co trzy lata. Opiekunem Zespołu jest s. Jadwiga Anna Tabor przy stałej współpracy z panem Andrzejem Kusiakiem i koleżankami z Grona Pedagogicznego.
czytaj całość

 

NIENAWIŚĆ. JESTEM PRZECIW! STOP MOWIE NIENAWIŚCI!   10 grudzień -  28 styczeń 2016

 

 Samorząd uczniowski Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wziął udział w tym roku w programie Nienawiść. Jestem przeciw! ogłoszonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem projektu było włączenie społeczności szkolnej w działania przeciw mowie nienawiści, zwiększenie świadomości problemu w szkole oraz manifestacja swojego sprzeciwu wobec nienawiści i krzywdzących komentarzy w Internecie. Głównym działaniem w programie było przeprowadzenie w szkole Dnia Przeciw Nienawiści.

W naszej szkole manifestowaliśmy swój sprzeciw wobec nienawiści dwa razy. Pierwsza odsłona miała miejsce 10.12.2015r. w Dniu Praw Człowieka. Na początku została pokazana prezentacja multimedialna uświadamiająca uczniom, jakie prawa ma każdy człowiek... czytaj całość

 

UDZIAŁ W III REGIONALNYM PRZEGLĄDZIE JASELEK POD HASŁEM "POKŁOŃMY SIĘ DZIECIĄTKU".

20 stycznia 2016

 

 20 stycznia w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się III Regionalny Przegląd Jasełek "Pokłońmy się Dzieciątku", w którym wzięli udział uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie pod opieką: s. Jadwigi Anny Tabor oraz pani Jolanty Grelak. Oprawę muzyczną przygotował - pan Andrzej Kusiak. Młodzi aktorzy przedstawili Jasełka pt. „Chrystus, Chrystus nam się narodził” i zdobyli II miejsce. Ponadto wręczono również nagrodę dla Najlepszego Aktora, którą za mistrzowską rolę Króla Heroda otrzymał Kacper Hass – uczeń III klasy naszego gimnazjum.

[GALERIA]

/przygotowała: s. Jadwiga Anna Tabor/


JASEŁKA W TARNOGRODZKIM OŚRODKU KULTURY         10 stycznia 2016

10 stycznia 2016 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie przedstawili na scenie TOK Jasełka pt. „Chrystus, Chrystus nam się narodził”. Sceny z Betlejemskiego Żłóbka odegrała młodzież pod opieką: s. Jadwigi Anny Tabor oraz pani Jolanty Grelak. Oprawę muzyczną przygotował - pan Andrzej Kusiak.

Trwające blisko godzinę Misterium Bożonarodzeniowe dostarczyło wielu emocji i wzruszeń, które były spotęgowane odpowiednim tłem muzycznym. Za sprawą scenografii i przepięknych strojów aktorów widzowie przenieśli się do Ziemi Świętej sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Zaprezentowane wydarzenia rozgrywały się w grocie betlejemskiej, w pałacu Heroda, a także w zwykłej ludowej chacie.

Nadto wystawione Jasełka były przypomnieniem, że "Przede wszystkim do tego wzywa nas Boże Narodzenie: aby oddać chwałę Bogu, bo jest dobry, wierny i miłosierny. W tym dniu życzę wszystkim, aby rozpoznali prawdziwe oblicze Boga, Ojca, który dał nam Jezusa. Życzę wszystkim, by odczuli, że Bóg jest blisko, by przebywali w Jego obecności, aby Go miłowali, aby oddawali Mu pokłon". /Papież Franciszek na Boże Narodzenie;Watykan, 24-25 grudnia 2013/

[GALERIA]

przygotowała s. Jadwiga Anna Tabor

 

Życzenia Noworoczne                22 grudnia 2015

Wszystkim odwiedzającym nasz stronę pragniemy życzyć Szczęśliwego NOWEGO ROKU 2016 i zadedykować słowa papieża Franciszka: "Bóg nie jest obojętny! Dla Boga ludzkość jest ważna, Bóg jej nie opuszcza! Na początku nowego roku chciałbym, aby to moje głębokie przekonanie towarzyszyło życzeniom obfitego błogosławieństwa i pokoju, pełnym nadziei na przyszłość każdego mężczyzny i kobiety, każdej rodziny, ludu i narodu świata, a także szefów państw i rządów oraz zwierzchników religijnych. Nie tracimy bowiem nadziei, że w roku 2016 wszyscy będziemy, na różnych poziomach, mocno i ufnie zaangażowani w realizowanie sprawiedliwości i w działania na rzecz pokoju. Tak, pokój jest darem Boga i dziełem ludzi. Pokój jest darem Boga, ale powierzonym wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy są powołani do jego realizacji". /ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA na Światowy Dzień Pokoju 1 STYCZNIA 2016 ROKU/.                   JASEŁKA  2015

Przygotowała s. Jadwiga Anna Tabor

Na przekór kłamstwu, na przekór złu ...         13 grudnia 2015

Tarnogród pamięta i aktywnie uczestniczy już  od wielu lat w organizacji uroczystości upamiętniających wydarzenia grudniowe z 1981 roku. Potrzeba przekazywania współczesnemu pokoleniu wartości patriotycznych i wychowania w poszanowaniu historii własnego narodu leży u podstaw decyzji przygotowywania przez młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie oprawy artystycznej tych uroczystości. W tym roku uczniowie pod kierunkiem Pani Wandy Fusiarz, Bogusławy Lis oraz Katarzyny Skubisz i przy współudziale Pani Joanny Bartosz i Panów Piotra Koziary, Andrzeja Kusiaka i Grzegorza Szteinmillera wystąpili  z montażem słowno – muzycznym zatytułowanym: Na przekór kłamstwu, na przekór złu”.Występ młodzieży miał bardzo podniosły charakter...czytaj całość





Karta z dziejów Tarnogrodu                                     26 listopada 2015


Tarnogród to miasteczko położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, w powiecie biłgorajskim i województwie lubelskim. Leży na ważnym szlaku komunikacyjnym z Lublina do Przemyśla. Może poszczycić się bogatą, ciekawą historią.

 Aby ją przybliżyć mieszkańcom, a szczególnie młodemu pokoleniu, nauczyciele oraz uczniowie wystąpili w programie artystycznym „Karta z dziejów Tarnogrodu” dnia 26 listopada 2015 roku na scenie TOK-u z okazji 300 rocznicy zawiązania konfederacji tarnogrodzkiej.

 Narratorzy - pani Danuta Wancisiewicz – emerytowana nauczycielka szkoły podstawowej oraz pan Piotr Koziara nauczyciel gimnazjum przedstawili wydarzenia z dziejów naszego miasta...  czytaj całość


Bardzo dobre lokaty  na zawodach wojewódzkich w badmintona!          19 listopada 2015

 

 

 Reprezentacja  szkolna dziewcząt oraz chłopców dzięki zajęciu pierwszych miejsc na zawodach rejonowych w badmintonie awansowała na  zawody wojewódzkie, które odbyły się 19 listopada w Zamościu. Był to ostatni etap zmagań sportowych w rywalizacji szkolnej.

Wyniki jakie uzyskały nasze drużyny można uznać za bardzo dobre, a zdobyte miejsca na tym poziomie rywalizacji za zadowalające. Drużyna dziewcząt w składzie: Agnieszka Pszczoła i Patrycja Bucior zdobyły IV miejsce w województwie lubelskim.  Reprezentacja chłopców w składzie: Wojciech Gierula oraz Łukasz Ziomek zajęli równie dobre V miejsce w województwie lubelskim.

Gratulujemy naszym reprezentantom!

[GALERIA]



Reprezentacja dziewcząt oraz chłopców mistrzami rejonu lubelskiego w badmintonie  16 listopada 2015

 

Wyjazd na zawody w dniu 16 listopada do Bystrzycy Starej okazał się dla naszych badmintonistów bardzo udany.  Po raz pierwszy w historii sportowej naszego gimnazjum udało się wywalczyć podwójne zwycięstwo drużyn dziewcząt oraz chłopców w badmintonie. Mistrzostwo rejonu lubelskiego dziewcząt wywalczyły Agnieszka Pszczoła oraz Patrycja Bucior.

Mistrzami rejonu lubelskiego chłopców zostali Łukasz Ziomek oraz Wojciech Gierula. Przed naszymi zawodnikami i zawodniczkami wyjazd na zawody wojewódzkie które odbędą się 19 listopada w Zamościu.

Trzymamy kciuki!

[GALERIA]


Podwójne Mistrzostwo Powiatu dla naszego Gimnazjum

Na odbywających się w Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie Mistrzostwach Powiatu Biłgorajskiego  w badmintonie zarówno dziewczęta jak i chłopcy zajęli  I  miejsce zdobywając tytuł Mistrzów powiatu biłgorajskiego oraz zdobywając awans do zawodów rejonowych w Bystrzycy Starej.  Zawody odbyły się 12 listopada 2015r.

Nasze gimnazjum po raz pierwszy było organizatorem zawodów o randze powiatowej w badmintona i dlatego tym bardziej radość z sukcesów jest większa! Dziewczęta występowały w składzie Marlena Grabias, Pszczoła Agnieszka oraz Patrycja Bucior.  W skład reprezentacji chłopców wchodzili: Gierula Wojciech, Ziomek Łukasz oraz Cieliczka Maciej.

        Klasyfikacja końcowa  dziewcząt

                1.      miejsce – Gimnazjum Tarnogród

                2.      miejsce -  Gimnazjum Frampol

                3.      miejsce – Gimnazjum Aleksandrów    Gimnazjum  Dąbrowica

                4.      miejsce – Gimnazjum Biłgoraj

 

Klasyfikacja końcowa chłopców

1.      miejsce – Gimnazjum Tarnogród

2.      miejsce – Gimnazjum Powiatowe Biłgoraj

3.      miejsce – Gimnazjum Aleksandrów , Gimnazjum Dąbrowica

4.      miejsce – Gimnazjum Frampol

Narodowe Święto Niepodległości           11 listopada 2015

 

– polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem  I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r., pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

97 rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy - my - czyli Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie - akademią środowiskową wystawioną na scenie TOK. Zdawać by się mogło, że wszystkie pomysły na ukazanie tego faktu historycznego już wykorzystano, ale okazało się, że można to zrobić w sposób świeży i ciekawy. Bo co widzieliśmy i słyszeliśmy? Przygaszone światła, „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina, ukazują się zaborcy w strojach sędziowskich. Wnoszą tablice z datami kolejnych rozbiorów. Wprowadzają Polskę, wiążą łańcuchami, zdejmują złotą koronę, a nakładają cierniową. Polonez Michała Ogińskiego „Pożegnanie z Ojczyzną”. Smutne słowa komentatora. Piosenka z powstania listopadowego. Znowu preludium i emigracja. Werble, odgłosy walki, przejście przez scenę poranionych żołnierzy – to powstanie styczniowe. Kolejna klęska. Anioł odprowadza poległego – wierzymy w to, że walka w obronie kraju jest świętą powinnością. Tułaczka, dla której ilustracją stała się piosenka Jana Pietrzaka „Żeby Polska”. Werble – potem wyśpiewane pożegnanie z dziewczętami odchodzących na front żołnierzy. Smutek kobiet, tęskna piosenka i opowieść weterana „wprowadzająca” postać Józefa Piłsudskiego. Słychać odgłosy marszu, pojawiają się i odchodzą uzbrojeni chłopcy, stroje różne, wiadomo, z różnych zaborów – „Maszerują strzelcy”. Później przy obozowym ognisku śpiew zjednoczonych tułaczy – „Rozprószeni po wszem świecie”. Słychać odgłosy nadciągającej konnicy – „Przybyli ułani”, mazur do piosenki „Hej, hej, ułani”. Do roztańczonych dociera sygnał trąbki, werble. Formują szyk i odmaszerowują, śpiewając pieśń legionistów. Wreszcie marsz triumfalny z opery „Aida”, uwolnienie Polski z kajdan, założenie jej złotej korony, wręczenie kwiatów i wprowadzenie na honorowe miejsce. W finale piosenka „Radosna niepodległość” – średniowieczna melodia połączona ze współczesną i przejaw radości - rozdanie przez uczennicę – Polskę kwiatów siedzącym na widowni.

Scenariusz widowiska  przygotowały panie Bogusława Lis i Wanda Fusiarz. O oprawę muzyczną zadbał pan Andrzej Kusiak. Niezbędne utwory muzyki poważnej  i odgłosy nagrał pan Piotr Koziara, a brawurowo wykonanym mazurem zajęła się pani Małgorzata Zając. Całość zagrali, wyśpiewali i wytańczyli uczniowie naszego gimnazjum.

[GALERIA]

Bogusława Lis

Wanda Fusiarz

Światełko pamięci dla Łyczakowa”

Celem akcji  „Światełko pamięci dla Łyczakowa” jest zbiórka zniczy białych i czerwonych, które następnie zapłoną  na cmentarzach  lwowskich. Celem zbiórki,  zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów, było rozświetlenie Cmentarza Łyczakowskiego – najstarszej zabytkowej nekropolii Lwowa. Jest to miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera, Seweryna Goszczyńskiego czy Władysława Bełzy.

 Dzięki  wspólnej  pracy harcerek i harcerzy  naszego gimnazjum oraz ofiarności mieszkańców gminy udało się zebrać  około 900 sztuk zniczy. W akcję zaangażowali się także nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych w Tarnogrodzie, Różańcu I, Woli Różanieckiej oraz przedszkola. Serdecznie wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.

 Zebrane znicze zostały przewiezione do siedziby TV Rzeszów przez pana Dyrektora i pana Sadleja. Harcerze, którzy pomagali przy transporcie zniczy, mogli zwiedzić siedzibę telewizji.

Joanna Pudełko

„W podziękowaniu za trud wychowywania i nauczania”

Święto Dnia Edukacji Narodowej jest szczególnym dniem, w którym uczniowie i rodzice mogą podziękować nauczycielom, ale również wszystkim pracownikom szkoły, za trud wychowywania i nauczania. W naszej szkole w dniu 14 X odbyła się uroczysta akademia, na której mogliśmy powitać także wielu gości:  Burmistrza Miasta Tarnogród pana Eugeniusza Stróża, Przewodniczącego Rady Rodziców pana Mariusza Kamieńca, Rodziców – przedstawicieli Rady Oddziałowej poszczególnych klas, Dyrektora Szkoły pana Janusza Skubisza, a także nauczycieli i pracowników.

Dzień ten przypomina o powołaniu w 1773r. przez sejm Komisji Edukacji Narodowej, której celem było przeprowadzenie reformy szkół. Głównym założeniem nowego programu  było wykształcenie i wychowanie patriotów, umiejących godzić szczęście indywidualne z dobrem zbiorowości, wychowanie nowego pokolenia Polaków, zdolnych do obrony ojczyzny i do pracy dla niej, tolerancyjnych, odrzucających przesądy i stanowe uprzedzenia.

W tym uroczystym dniu szczególne podziękowanie otrzymali wyróżnieni za swoją pracę nauczyciele i pracownicy. Pani Wanda Fusiarz i pani Bogusława Lis otrzymały Medal Komisji Edukacji Narodowej, który jest najwyższym odznaczeniem w oświacie. Nagrodę Burmistrza otrzymała pani Wioletta Książek. Natomiast Nagrodę Dyrektora otrzymali: pani Krystyna Kulasza, pani Joanna Pudełko, pani Magdalena Futoma, pani Magdalena Koncewicz-Obszańska, pani Ewa Mróz, pani Bożena Misztal, pan Krzysztof Tarnowski, pani Anna Giza, pani Bożena Leńczuk, pani Halina Szyszka, pan August Giza, pani Maria Szymanik, pan Gustaw Pawłowski, pani Katarzyna Rębacz. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Uczniowie przygotowali także podziękowania, które zaprezentowali w części artystycznej. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły zadedykowali piosenkę „Chodź pomaluj mój świat”, którą zaśpiewała Zuzanna Szymanik, a na gitarze grał Michał Stasiewicz. W krótkich wierszach scharakteryzowali przedmioty szkolne. Wielkim uznaniem cieszył się występ Michała Malinowskiego, który zagrał na akordeonie dwa utwory. Angelika Grasza przypomniała o radości płynącej z małych rzeczy w piosence Sylwii Grzeszczak. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć odwołania się do znanych i ważnych postaci jak Janusz Korczak. Klaudia Kowalczyk przybliżyła nam biografię i wartości, które promował Janusz Korczak w pracy z dziećmi. Natalia Lipka i Angelika Grasza  zaśpiewały piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. W chórku do piosenek wystąpiły: Natalia Buńko i Agata Ozimek.  Na koniec z fantastyczną muzyczną dedykacją wystąpili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z piosenką „Bo nasze gimnazjum”, połączonej z niezwykle radosnym „teledyskiem”. Występ ten przygotowała pani Wioletta Książek. Wśród uczniów recytujących byli: Angelika Grasza, Michał Malinowski, Natalia Kuc, Jakub Patro, Marta Bosek, Katarzyna Wolanin, Zuzanna Łogin, Jakub Gałka, Wiktor Szeniak, Adam Bil. Narratorami byli: Gabriela Gurdziel i Patryk Gurdziel. Cała akademia została przygotowana pod kierunkiem pani Bożeny Skubis i pani Jolanty Małyszy, natomiast w przygotowaniu dekoracji pomogła pani Magdalena Futoma.

Bożena Skubis

 

IV MIEJSCE REPREZENTACJI CHŁOPCÓW W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH - KRAŚNIK 2015

 

W dniu 9 października  reprezentacja chłopców w składzie: Rafał Kiszczak, Trybuch Dariusz, Machnio Wojciech, Granda Karol, Kocioł Dawid, Karpik Damian, Cios Grzegorz, Kuczma Kacper, Szmołda Aleksander, Kamiński Patryk, Ziomek Łukasz zajęła IV miejsce w rejonie lubelskim.

DZIEŃ INTEGRACJI KLAS PIERWSZYCH

   

Tradycyjnie pod koniec września w naszej szkole uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „Dniu Integracji klas pierwszych” w urokliwej miejscowości Wólka Biska. Spotkaniu towarzyszyła fan­tasty­czna  zabawa i piękna pogoda. Różnorodne zabawy grupowe pozwoliły uczniom bliżej się poznać i zawiązać pierwsze klasowe przyjaźnie. Dla wychowawców czas spędzony z „pierwszakami” to czas, który pozwolił poznać nowych uczniów, zaobserwować ich pracę w grupie. W trakcie dnia nie zabrakło pieczenia kiełbasek i wesołych rozmów przy ognisku. 

 [GALERIA]                                Ewa Mróz

 





ZMIENNICY Z TARNOGRODZKIEGO GIMNAZJUM

 

Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie w roku szkolnym 2015/2016 będzie realizowało projekt CEO „Liderki i Liderzy Tolerancji”.

 Liderką Tolerancji w gimnazjum jest pani Wioletta Książek, której projekt jest jednym spośród 15 wybranych z całej Polski.

„Podczas długiego procesu rekrutacji wyłoniliśmy 15 osób, które będą współpracować z naszymi mentorami  - liderami i liderkami Szkoły Tolerancji w przygotowywaniu szkolnych projektów antydyskryminacyjnych. Decydujący głos należał do naszych liderów, którzy dogłębnie analizowali zgłoszenia pod względem tematyki i zastanawiali się gdzie mogą służyć pomocą. Wybrane 15 osób będzie współpracowało z mentorami i mentorkami przez najbliższy rok szkolny. Będą realizować ze swoimi uczniami i uczennicami szkolne projekty promujące tolerancję, zapobiegające mowie nienawiści, pokazujące społeczności szkolnej, że obecność ""innych" nas wzbogaca, a nie nam zagraża.” – CEO

„Projekt ZMIENNICY nie zakłada zmiany ludzi. Chcemy przybliżać różnorodność, inne przekonania, kulturę. Z brakiem tolerancji, agresją, zwłaszcza słowną, spotykam się na co dzień. Dyskryminacja wynika z lęku, a lęk z niewiedzy, dlatego też należy edukować młodzież. Mam wiele pomysłów na działania, co chwilę rodzą się nowe. Z pewnością ten rok zaowocuje ciekawymi wydarzeniami, happeningami, warsztatami” – twierdzi nauczycielka.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie CEO:

http://www.ceo.org.pl/pl/szkolatolerancji/news/liderzy-i-liderki-tolerancji-wyniki


 

WICEMISTRZOSTWO POWIATU BIŁGORAJSKIEGO W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZELAJOWYCH    18 września 2015

Reprezentacja chłopców Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie występująca w składzie: Rafał Kiszczak, Trybuch Dariusz, Machnio Wojciech, Granda Karol, Kocioł Dawid, Karpik Damian, Cios Grzegorz, Kuczma Kacper, Gierula Wojciech, Szmołda Aleksander, Kamiński Patryk, Ziomek Łukasz zajęła II miejsce na odbywających się zawodach powiatowych w ramach Gimnazjady. Zawody odbyły się w dniu 18 września nad zbiornikiem wodnym Biszcza Żary. Nasi zawodnicy uzyskując II miejsce, awansowali do zawodów rejonowych które odbędą się 9 października w Kraśniku. Gratulujemy naszym zawodnikom.

 

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

            Jest już tradycją w naszym gimnazjum, że nowy rok szkolny rozpoczynamy uroczystą akademią, którą przygotowuje wychowawca z uczniami klasy gospodarz.

            1 września 2015 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły zgromadziła się społeczność uczniowska, rodzice, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji i zaproszeni goście.

            W części oficjalnej jako pierwszy, zabrał głos dyr. szkoły Pan Janusz Skubisz  i serdecznie powitał wszystkich zebranych a szczególnie uczniów klas pierwszych, którzy w tym roku po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły.  [więcej]

Wanda Fusiarz
 

Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie ul. Kościelna 12,    23 - 420 Tarnogród,    tel.  84 689 71 59    gim_tarnogrod@pgwt.lbl.pl