M E D I A C J E R Ó W I E Ś N I C Z E
Spotkanie profilaktyczne w naszym Gimnazjum
W piątek młodzież Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym, w czasie którego pan Marcin Tyburczy przedstawiciel Fundacji Latarnia, poruszył problemy związane z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu, pornografii, przemocy i dopalaczy.
Wstrząsające, prawdziwe historie pokazywały realia walki z nałogiem i cenę, którą muszą zapłacić uzależnieni, aby żyć w świecie wolnym od uzależnień. Pan Marcin skoncentrował się na konsekwencjach i skutkach nawet jednokrotnego użycia substancji uzależniających. Dodatkową atrakcją były wykonywane na żywo utwory rapowe o treściach w pełni zgodnych z przesłaniem zajęć.
Warsztaty dla uczniów - mediatorów rówiesniczych
Szkolne środowisko jest miejscem edukacji, rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży, ale jest także miejscem pierwszych przyjaźni, a tym samym kłótni i konfliktów. Nie da się ich uniknąć, ale można nauczyć się je rozwiązywać. Tą metodą rozwiązywania konfliktów w Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie jest MEDIACJA.
Uczniowie po raz kolejny biorą udział w warsztatach prowadzonych przez mediatora zawodowego panią Agatę Kupczak. W czasie zajęć młodzież uczy się jak radzić sobie z konfliktami, czym jest współpraca z innymi, jak dostosować i zmieniać swoje zachowanie w różnych sytuacjach, a przede wszystkim jak rozwiązać konflikt miedzy sobą.
Już od czterech lat w szkole funkcjonuje grupa uczniów – mediatorów rówieśniczych.
Obecnie funkcję tą pełnią następujące osoby:
Martyna Śmieciuch, Weronika Kamieniec, Maria Kasperek, Jolanta Gałka, Jolanta Karakuła,
Izabela Pawluk, Katarzyna Niziołek, Magdalena Szabat, Wojciech Majcher, Maciej Komosa.
Lubelszczyzna dla Syrii
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, odpowiadając na apel Wojewody Lubelskiego, postanowili przeprowadzić w szkole akcję społeczną, mającą na celu zebranie środków finansowych, z przeznaczeniem na odbudowę domów w Aleppo i innych miastach Syrii.
Akcja miała na celu wesprzeć syryjskie rodziny, aby mogły wrócić i na nowo osiedlić się w Syrii.
Klaudia Krasowska oraz
Diana Krupczak przygotował prezentację
informującą o sytuacji w opanowanej działaniami zbrojnymi Syrii,
natomiast Aleksandra Łysakowska i Agnieszka
Lisiczka zbierały wśród uczniów i pracowników szkoły
pieniądze do specjalnie przygotowanej puszki.
Weronika Kamieniec wyróżniona w konkursie plastycznym:
"Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji
i niedostosowaniu społecznemu młodzieży"
29 listopada 2017
W roku szkolnym 2016/2017 Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie przystąpiło po raz trzeci do programu Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie pt.
„Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie przemocy i agresji w szkole”
Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole, a szczególnie promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia.
Spośród uczniów klas pierwszych i drugich zostali wyłonieni potencjalni arbitrzy- mediatorzy rówieśniczy:
Michał Łuszczek, Jolanta Gałka, Maria Kasperek, Katarzyna Niziołek, Martyna Śmieciuch, Weronika Kamieniec, Maciej Komosa, Wojciech Majcher, Kamil Kruk oraz Magdalena Szabat.
W celach informacyjnych młodzież przygotowała gazetkę ścienną, ulotki, a także plakaty mające za zadanie przybliżyć uczniom gimnazjum ideę mediacji.
W ramach programu uczniowie całej szkoły wzięli udział w dwóch spotkaniach edukacyjnych. W trakcie pogadanki przeprowadzonej przez pana aspiranta Huberta Bździucha z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju uczniom została przekazana wiedza na temat tego czym jest prawo, kiedy mamy do czynienia z jego naruszeniem, co to jest przestępstwo i jakie są jego konsekwencje.
SSR pani Marzena Płecha z Sądu Rejonowego w Biłgoraju skupiła się na zaprezentowaniu mediacji, jako głównej metody radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.
Kandydaci na mediatorów rówieśniczych uczestniczyli także w warsztatach prowadzonych przez panią Annę Marchwiany i panią Martę Miazgę z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Biłgoraju. Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę dotyczącą anatomii konfliktu, podniesione zostały także ich kompetencje komunikacyjne.
Warsztaty, polegające na symulacji konkretnych sytuacji konfliktowych oraz potencjalnych sposobów ich rozwiązywania, przeprowadziła pani Agata Kupczak – mediator zawodowy.
Mamy nadzieję, iż wiedza zdobyta przez naszych uczniów na temat mediacji, jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów, przyczyni się do zmniejszenia zjawiska przemocy w szkole i lepszego przygotowania młodych ludzi do życia w demokratycznym państwie prawa.