Zjawisko załamania światła.
Cele:
Poznasz zjawisko załamania światła oraz prawo załamania światła
Obejrzyj film
Załamaniem światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych nazywamy zmianę kierunku rozchodzenia się światła na granicy tych ośrodków.
Przyczyną zjawiska załamania jest zmiana prędkości rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego.
Doświadczenie - załamanie światła - pomiar za pomocą tarczy Kolbego
Prawo załamania światła (prawo Snelliusa)
Światło przechodząc z ośrodka optycznego o jednej gęstości do ośrodka o innej gęstości załamuje się (zmienia kierunek swego biegu). Dzieje się tak dla tego, że w ośrodku o większej gęstości światło zwalnia.
Zmiana kierunku promieni świetlnych podczas załamania nie jest przypadkowa i zależy od gęstości ośrodków.
Kąt padania na powierzchnię rozgraniczającą dwa ośrodki jest większy niż kąt załamania powstający gdy promień przejdzie granicę i zacznie się rozchodzić w drugim ośrodku wtedy, gdy drugi ośrodek ma większą gęstość.
Kąt zawarty pomiędzy kierunkiem promienia padającego a prostopadłą do powierzchni w punkcie padania promienia światła nazywamy kątem padania.
Kąt załamania to kąt pomiędzy prostopadłą do powierzchni padania w punkcie załamania światła a kierunkiem promienia załamanego.
Promień padający, prosta prostopadła (normalna) do powierzchni, na którą pada promień i promień załamany leżą w jednej płaszczyźnie.
Załamanie światła w szklance wody - przecięty ołówek
Życzę miłej i owocnej pracy.