Pokazy chemiczne i fizyczne w Lublinie

26  września uczniowie klas trzecich gimnazjum wyjechali na pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych do Instytutu Chemii i Instytutu Fizyki  UMSC w Lublinie.

Doświadczenia z chemii były barwne i wybuchowe !!!         

Prowadzący zajęcia  przypomnieli uczniom nazwy szkła i sprzętu laboratoryjnego i pokazali jak w bardzo prosty – i kolorowy -  sposób identyfikować substancje  kwasowe i zasadowe; używali wskaźników typowo chemicznych , jak również „domowego” sposobu np. soku z buraków ćwikłowych i w ten sposób zbadali odczyn substancji stosowanych w gospodarstwie domowym.         

Bardzo ciekawe było doświadczenie , w którym użyto cukierki – misie Haribo –dzięki którym wykazano zmianę barw za które odpowiadają związki manganu o różnych stopniach utlenienia. Uczniowie dowiedzieli się również, jak otrzymać „pastę dla słonia” używając perhydrolu.

Interesujące były doświadczenia potwierdzające  podział reakcji ze względu na efekty energetyczne: reakcje egzo i endo, np. rozcieńczanie kwasu siarkowego (VI). Uczniowie mieli możliwość zobaczyć różnice we właściwościach i aktywności różnych metali.         

Zawsze najwięcej emocji wśród uczniów wzbudza „wybuchowe” doświadczenie związane z identyfikacją wodoru, tak było i tym razem. Bardzo głośne – kilkukrotne - spalanie wodoru  uczniowie  nagrodzili gromkimi brawami. Duże  zainteresowanie wzbudziły też reakcje, w których używano silnego utleniacza i fosforu np. strzelanie z kapiszonów.

Uczniowie mieli też możliwość zobaczenia, w jaki sposób tworzą się dymy przy użyciu ciekłego azotu.

 

Po prezentacji pokazów chemicznych udaliśmy się do na posiłek i małe zakupy, po których wróciliśmy do instytutu fizyki na drugą część pokazów.

Doświadczenia z fizyki były nie mniej emocjonujące.

Błękitna Planeta

Podczas wykonywania doświadczeń, uczniowie dowiedzieli się, że promienie słoneczne niosą ze sobą energię, dlaczego kolor nieba w dzień to niebieski, a wieczorem pomarańczowy.

Wyjaśnione został zjawisko mirażu dolnego i górnego. Dowiedzieliśmy się również jak powstają ruchome piaski.

W innym doświadczeniu okazało się, że wrząca woda wcale nie musi być gorąca...pod warunkiem, że doprowadzimy ją do wrzenia pod odpowiednim ciśnieniem.

Obrazowo dowiedzieliśmy się jak powstaje tęcza i jak tworzą się trąby powietrzne. Dowiedzieliśmy się również, jak powstają prądy morskie i że woda ciepła wcale nie lubi mieszać się z wodą zimną, a przy okazji  wyjaśniono nam jak powstają wiry wodne.

Dowiedzieliśmy się również jak tworzą się fale i dlaczego budujemy falochrony.

 

Fizyka Latania

Doświadczenia dotyczące zagadnień związanych z fizyką latania, dotyczyły głównie prawa wyporu Archimedesa, rodzajów przepływów i paradoksów aerodynamicznych.

Obrazowo też zostało wyjaśnione prawo przepływu Bernoulliego oraz wszystkie siły działające na samolot.

Światło i oko

Kolejna część pokazów dotyczyła własności światła - zarówno białego, jak i wybranych barw światła monochromatycznego. Tutaj dowiedzieliśmy się również, które żarówki najlepiej odwzorowują naturalne światło słoneczne.

Dowiedzieliśmy się również jak działa ludzki wzrok, jak korygować wady wzroku.  Na własnym wzroku doznaliśmy jak można go oszukać. W tej części pokazów było również odrobinę iluzji.

Fizyka zabawek

Ostatnim blokiem tematycznym tegorocznych pokazów była fizyka zabawek. W tej części prezenterzy wyjaśniali nam co wspólnego  z fizyką mają zabawki.

Dowiedzieliśmy się m. in. jak zbudować łódkę napędzaną świeczką.

 Dowiedzieliśmy się jak powstają bańki mydlane i dlaczego przyjmują one takie kształty, a nie inne oraz jak działa kalejdoskop.

Poznaliśmy również zasadę działania "dziobaka".

Po interesujących i zaskakujących pokazach, naładowani wiedzą wróciliśmy do Tarnogrodu.

 

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii.

 

 

Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie ul. Kościelna 12,    23 - 420 Tarnogród,    tel.  84 689 71 59    gim_tarnogrod@pgwt.lbl.pl