"I Dzień Wiosny" pod hasłem "Żyj Smacznie i Zdrowo"
W tym roku w naszej szkole odbyła się VII Edycja Programu "Żyj Smacznie i Zdrowo", który ma na celu nauczyć młodzież zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie do podejmowania pierwszych prób gotowania oraz zachęcenie do wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków.
K
ażda klasa przygotowała jedną zdrową i smaczną potrawę, którą oceniło jury. Wszystko wyglądało bardzo apetycznie pojawiły się ciastecza owsiane, muffinki, sałatka, roladki, pączki itp. W tej konkurencji trzy klasy: Ib, IIa i IIb zajęły ex equo pierwsze miejsce. Uczniowie z tych klas otrzymali nagrody.
Uczniowie mieli też okazję wykorzystać swoje smartfony, gdyż w trakcie akcji korzystaliśmy z aplikacji Kahoot. W taj konkurencji uczniowie najszybsi i najlepsi również otrzymali drobne nagrody.
P
onadto reprezentanci poszczególnych klas brali udział w konkursie, gdzie próbowali i odgadywali smaki przypraw, biegali na czas z tacką pełną pustych, plastikowych naczyń. Była też konkurencja polegająca na obraniu jabłka na czas, ale najciekawszych rzeczy dowiedzieliśmy się gdy uczniom przyszło wymieniać co wchodzi w skład niektórych potraw… Dowiedzieliśmy się, że np. żeby ugotować rosół potrzeba kostki rosołowej, przypraw, cebuli, marchewki (a gdzie kurczak?), do sałatki wielowarzywnej wystarczą… ........warzywa ;-)
J
ak się okazało nasi uczniowie znają też niektóre przysłowie kulinarne w "troszkę” zmienionej wersji, np.Wpuścić kogoś ......"do chałupy".
W tych konkurencjach najlepsza okazała się kolejno Ia (Marcin Larwa), IIc (Weronika Kamieniec) oraz II b (Gabrysia Szulc) Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i ….do zobaczenia na następnej edycji akcji za rok.
Dla przypomnienia podajemy
najczęściej używane przysłowia kulinarne,:
„Każdy sobie, rzepkę skrobie”
„Lepszy rydz, niż nic”
„Apetyt rośnie w miarę jedzenia”
„Głodnemu chleb na myśli”
„Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”
„Kto zjada ostatki, ten jest tłusty i gładki”
„Zastaw się, a postaw się”
„Musztarda po obiedzie”
„Kto w ciebie kamieniem, to ty w niego chlebem”
„Nie ma co płakać nas rozlanym mlekiem”
„Rozebrać się do rosołu”
„Dmuchać komuś w kaszę”
„Być jak pączek w maśle”
„Rosnąć jak na drożdżach”
„Żyć o chlebie i wodzie”
„Z tej mąki chleba nie będzie”
„Bułka z masłem”
„Iść jak po maśle”
„Śmiać się jak głupi do sera”
„Nawarzyć piwa”
„Kraj mlekiem i miodem płynący”
„Dziesiąta woda po kisielu”
„Nie samym chlebem człowiek żyje”
„Niedaleko pada jabłko od jabłoni”
„Przyganiał kocioł garnkowi”
„Świeża woda, zdrowia woda”
„Wpaść jak śliwka w kompot”
„Wpuścić kogoś w maliny”
Magdalena Koncewicz-Obszańka